[rookie]

. . . . . poznámky

osobní rozvoj

Skrytá úzkost ničí život i bez záchvatů paniky. Trpíte jí taky?

Úzkostmi netrpí jenom introverti, kteří místo společnosti a vzruchů hledají spíše samotu a klid. Někteří z nich je dokonce ani neznají. Záchvaty paniky naopak přepadají i lidi, kteří vyhledávají nové zkušenosti a rádi jsou středem pozornosti. Odborníci navíc klasifikovali další podobu úzkostí, ještě zákeřnější.

Vědci zjistili, že úzkost se nemusí vždycky projevovat staženým hrdlem, ledovým potem a akutním návalem hrůzy nejasného původu, která člověka úplně paralyzuje. Existuje totiž i v mnohem nenápadnější podobě s plíživými příznaky. Ne náhodou se jí říká skrytá úzkost.

Jsem slabý, jsem slabý, jsem slabý
Vyznačuje se tím, že nezasahuje organismus tak rychle jako panická ataka, ale vyčerpává a blokuje mentální a fyzické schopnosti dlouhodobě. Zejména u lidí se silnou vůlí si nikdo nemusí všimnout, že jsou vnitřně dlouhá léta ochromeni a že je každá činnost stojí obrovské úsilí. Někdy si ani oni sami neuvědomují, že je běžný život stojí několikrát více energie než lidi bez úzkostí. Přikládají to spíše své „slabosti“ nebo paradoxně právě nedostatku pevnější vůle. Můžou to být i velmi úspěšní lidé, kteří ovšem za svoje úspěchy platí hodně vysokou cenu. Často v podobě totálního vyčerpání. Skryté úzkosti mohou stát i za řadou psychických vyhoření. Týká se to i vás? Jaké jsou příznaky skryté úzkosti?

1. Vidíte svět černější než ostatní
Lidé postižení skrytou úzkostí vidí podobně jako člověk s depresí svět složitější nebo nebezpečnější než psychicky zdraví lidé. Negativní emoce se jim zapisují hluboko do paměti a člověk už pak v opakujících se situacích reaguje přehnaně, protože třeba nedokáže odlišit žert od urážky. Převládá u něj tendence za vším vidět zlý dvojsmysl.

2. Ovládají vás nekonečná hloubání a analýzy
Neustále si v mozku přehráváte dávné i nedávné chyby nebo jednání, které jste za chyby vždycky považovali jen vy sami. Soužíte se spřádáním teorií „co by kdyby“ a často čekáte nejhorší možný scénář. Myšlenky se prostě točí a vy s tím nedokážete nic udělat. A výzkumy se zdají potvrzovat, že mozek lidí s dlouhodobou úzkostí skutečně funguje trochu jinak, takže si prostě nedokážou říct STOP.

Ačkoli mají silnou vůli v oblasti jednání, mentální spirály je úplně ochromují.

3. Nesmyslně všechno promýšlíte předem
Neustále se připravujete na nejhorší. A nejenom mentálně, ale i ve skutečnosti. Jedete někam přes noc, ale sbalíte si batoh, se kterým byste v krytu přežili jadernou válku. Protože zase, co by kdyby. Ve skutečnosti to ale není důkaz praktického uvažování, nýbrž důsledek nesmyslných obav z naprosto nereálného vývoje situace.

4. Jste perfekcionisti
Stejně jako si na jednu noc balíte 50kilovou krosnu, s podobnou pečlivostí se chystáte víceméně na cokoli. Samozřejmě to někdy přináší pozitivní výsledky (a úspěch), ale obětujete mu naprosto přehnané množství času a energie. Máte totiž taky tendenci vidět věci černobíle – když nebudu nejlepší, je to stejné, jako kdybych se na to úplně vykašlal. Máte hrůzu, že byste někde mohli „selhat“. A to i ve vztahu k ostatním. Snažíte se, aby všichni okolo vás byli spokojení, i za cenu vašeho vyčerpání, nespokojenosti, trýzně. Předpokládáte, že se to od vás čeká.

5. Nevydržíte v klidu
Pro introverta, který potřebuje mnohem víc času na „dobíjení baterek“, je neustálé nutkání k aktivitě zničující. Nesnášíte rozdělanou práci, štve vás, když něčemu úplně nerozumíte, nedokážete přestat myslet na nedokončený úkol. Navenek to vypadá, že jste cílevědomí, pilní, proaktivní a máte rádi věci pod kontrolou. Ale ve skutečnosti vás pohání především obava nechat něco nedokončené, neschopnost odpoutat se od něčeho, co by klidně počkalo.

Potřebujete si všechno odškrtnout. A ta píle vás vyčerpává. A navíc máte pořád pocit, že jste mohli nebo měli udělat ještě víc.

6. Máte tiky, jste věčně nervózní
I introvert ovládaný úzkostí může neustále naprázdno klevetit, až to všem leze krkem, jen aby nenastalo ticho, kterého se v tu chvíli paradoxně bojí. Kdo ví, co by přineslo. Úzkosti mohou ovládat i napětí ve svalech, takže neustále klepete nohou, okusujete si nehty, rty, posouváte si brýle, snažíte se zmírnit napětí nesmyslnými pohyby, i když to na první pohled vypadá, že vlastně soustředěně pracujete.

7. Snadno se vylekáte nebo naštvete
Pořád jste jak na trní. Mozek i smysly jedou pořád na plné obrátky. Zazvoní telefon, někomu upadne lžička, vám se div nezastaví srdce. A protože jste pořád ve stresu, každá komplikace nebo problém vás hned vyšvihnou o úroveň výš, takže i na banální situace reagujete přehnaně, což vás ještě víc vyčerpá a zhorší vaše podráždění.

8. Neustále se cítíte být unavení. A jste
Protože vám mozek jede víceméně pořád na plné obrátky, často nemůžete usnout nebo se věčně budíte. Váš organismus, už tak vyčerpaný neustálým přemáháním permanentních obav, to nese samozřejmě tím hůř a spirála podrážděnosti a nerealisticky negativního vnímání života a světa se zase zrychluje.

9. Váš život je samé vyhýbání
Časem se vám všechno smrsklo na snahu vyhnout se stresujícím podnětům. Což může být ale v podstatě cokoli. Protože navíc skoro neustále čekáte jen to nejhorší, z vašeho života se zásadně vytratí radost, štěstí, naděje, pozitivní očekávání. Uklidňují vás stereotypy a vyjeté koleje. Vyhýbáte se raději všemu, co by vás mohlo rozhodit. Společnost nebo cestování jsou tabu, protože od setkání s neznámými lidmi nebo místy beztak čekáte jen zklamání, a to ještě v lepším případě.

Poznali jste se v některém z bodů? Možná trpíte skrytou úzkostí, ani o tom nevíte. Neobviňujte se, že nemáte dost vůle, že vidíte věci moc černě nebo že nedokážete poručit vlastnímu mozku. Kdyby to šlo, dokázali byste to. Možná se raději zamyslete, jestli nepotřebujete pomoc odborníka, protože i ti nejlepší přátelé jsou z vás už někdy asi unavení a možná vám dobře míněnou poznámkou „prostě si všechno moc bereš“ nevědomky ještě víc ublíží. Že nechtěně a že se tím nemáte nechat uvrhnout do další vlny negativních myšlenek, to sice víte, ale bohužel tomu sami nezabráníte.

zdroj: https://patalie.cz/skryta-uzkost-nici-zivot-i-bez-zachvatu-paniky-trpite-taky/

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Theme by Anders Norén