[rookie]

. . . . . poznámky

osobní rozvoj

Jak na opakovaná zklamání ve vztazích: Bojíme se ptát a vytváříme si domněnky

Problémy, které míváme ve vztahu se většinou opakují v každém našem soužití. Zpočátku je vše zalito sluncem, ale dříve nebo později se začnou vynořovat nepříjemné pocity, které nám začnou narušovat společnou idylku. Většinou je to ale jen v naší hlavě, a to bychom si měly uvědomit.

Mistryně v domněnkách

Myšlenky typu „On mě nechápe“, „Nemá mě rád, protože kdyby měl, tak mi přece nekoupí žluté růže místo rudých“, anebo „Určitě si všimnul, že jsem na dovolený přibrala“, vyplývají z jednoduchého faktu. A to, že jsme posednuté vytvářením si domněnek. Vytváříme si je o tom, co jiní lidé dělají, bereme to osobně a potom je z toho obviňujeme a přehnaně reagujeme.

Nevnímáme věci tak, jak jsou. A to může být kámen úrazu většiny hádek, které jsou mnohdy zbytečné. Ve své představivosti si vysníme věci podle sebe, ale protože se potom bojíme požádat o vysvětlení, svým domněnkám bezmezně věříme. Dokonce své domněnky bráníme a pokoušíme se dokázat, že jsme měly pravdu my, a ne ti druzí.

Často si něco usmyslíme, vytvoříme si domněnku, že naši partneři vědí, co si myslíme a že vlastně nemusíme říkat, co chceme. To je jeden z největších omylů, který se ve vztazích stává. My totiž předpokládáme, že nás partneři přece dobře znají, a tak budou dělat to, co chceme my. Když to ale nedělají, cítíme se zraněné a říkáme si: „Měl to vědět.“

Nesplněná očekávání

Pokud vztah pokročí do stádia, že se partneři chtějí vzít, mohou tato nedorozumění vyplavat na povrch až po svatbě. Většinou si vytvoříme domněnku, že ten druhý chápe manželství jako my. Potom spolu nějakou dobu žijí a my zjistíme, že to není pravda. I když kvůli tomu vznikne spoustu konfliktů, stále nemáme potřebu si sdělit, jak tedy každý manželství cítíme.

Ukázkový příklad domněnky, která vede ke konfliktu: Manžel přijde z práce, manželka je rozčílená a manžel neví proč. Možná proto, že si manželka vytvořila domněnku. Aniž by mu řekla, co chce, vytvoří si domněnku, že manžel ji dobře zná a že ví co ona chce, jako by jí uměl číst v mysli. Ale to je obrovský omyl. Nikdo, až na některé senzibily, neumí číst myšlenky. Tak nebuďte naštvané, až vám váš partner příště nesplní vaše očekávání.

Ptejte se

Vyvarovat se konfliktů s lidmi, které máme rádi, můžeme pomocí kladení otázek. Ptejme se, dokud nám nebude všechno jasné. Uslyšíme-li odpověď, i když se ptáme na sebenepříjemnější věc, budeme znát pravdu, a tak už si nebudeme muset nic domýšlet a nalhávat. Rovnice, že pokud nás někdo miluje, ví, co chceme nebo jak se cítíme, bohužel nefunguje. Myslete stále, že jasná komunikace nás ušetří mnoha a mnoha problému nejen v partnerských vztazích.

zdroj: http://www.extralife.cz/celebrity/Jak-na-opakovana-zklamani-ve-vztazich:-Bojime-se-ptat-a-vytvarime-si-domnenky_1342.html

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Theme by Anders Norén