[rookie]

. . . . . poznámky

zákony

Doporučený postup při silniční kontrole

Pokud se vám stane, že vás zastaví hlídka policie, níže jsou uvedeny doporučené postupy a kroky.

Policista vás pravděpodobně nejprve vyzve k tomu, abyste předložili doklady nutné k řízení vozidla. Mezi ty patří: a) osvědčení o registraci motorového vozidla, b) řidičský průkaz, c) tzv. zelená karta. Dále můžete být požádáni o předložení občanského průkazu; tomu jste povinni vyhovět.

Nicméně nepředložení těchto dokladů nemusí být nic závažného. Pokud si je zapomenete doma, policie si stejně vaše řidičské oprávnění a vozidlo prolustruje, pouze musíte poslouchat přednášku o tom, jak je „špatné“, že doklady u sebe nemáte. Teoreticky za nepředložení dokladů hrozí pokuta až do 2 000 Kč (za zelenou kartu až 3 000 Kč), body žádné.Po předložení dokladů zpravidla následuje oblíbená otázka typu „víte, co jste provedl?“ nebo „kam spěcháte?“ apod. Nejvhodnější řešení je se k dané věci vůbec nevyjadřovat a informovat policistu, že přestupek nebudete na místě projednávat a trváte na postoupení do správního řízení.Pokud vás policisté obviňují z konkrétního přestupku a mají konkrétní důkaz, klidně si jej nechte předložit, ale platit pokutu je opravdu až to poslední (je dobré také vědět, jak vypadá vaše bodové konto, než něco zaplatíte). Můžete se rozhodnout to na místě vyřešit, ale pak už s tím nic neuděláte.

Pamatujte, že jestli to na místě zaplatíte, tak už vám nepomůže vůbec nic a je jedno, jak protizákonné to bylo. Je proto lepší si nechat věc, bez ohledu na to, jak je jednoznačná, postoupit do správního řízení (roční promlčecí lhůta přeci není tak dlouhá).

Nezapomínejte, že policista řekne cokoliv jen proto, aby z vás na místě tu pokutu dostal. Praxe přináší bohužel řadu případů výslovného lhaní a podvádění policistů ohledně dalšího procesního postupu, bodů za přestupek apod. Na proklamace typu „nebojte, za to body nejsou“ se nespoléhejte!

Nezapomínejte na tzv. materiální aspekt, na ten se dá lecjaké obvinění z přestupku odmítnout. Pamatujte, že je vaše svrchované právo nic na místě neřešit – je jedno, co policista řekne nebo čím vám vyhrožuje (jak to bude dražší ve správním řízení atd.), prostě nikdy neplaťte na místě pokutu, ani si nikdy neberte složenku.Řekněte policistovi, že je vaše právo se hájit ve správním řízení a že si vezmete advokáta a ten se vaší obhajoby ujme. Na policistovi dotazy, jak vás chce u tak jednoznačné věci hájit, mu odpovězte, že to není jeho starost, ani vaše starost, ale starost vašeho advokáta.

Takže důležité – NIKDY NA MÍSTĚ NIC NEPLAŤTE! NIKDY!Policista na takové chování není zvyklý a bude se vás snažit zlomit. Může přistoupit ke kontrole technického stavu, povinné výbavy a proto je nutné mít všechno v pořádku a pravidelně to kontrolovat. Nechte ho, ať si projde svou obvyklou „buzerovací“ taktiku tím, že bude kontrolovat lékárničku, vzorek na pneumatikách a náhradní žárovky (klidně mu u toho dejte pro změnu přednášku vy o tom, jak vás těší jeho „profesionální“ přístup za vaše daně).

Na toto vše musíte být připraveni a mít všechno v perfektním stavu, je zbytečné mu nahrávat tím, že to nebudete mít v pořádku. Policista vás také asi vyzve ke kontrole, zda jste nebo nejste pod vlivem alkoholu. Pozor, takové kontrole jste povinni se podrobit.Po tom všem bude policista asi frustrovaný z toho, jak si dovolujete mu odporovat tím, že nechcete zaplatit pokutu, opakovaně se vás tedy bude snažit zlomit svými standardními vydíracími metodami o vyšších nákladech správního řízení, riziku odebrání řidičského oprávnění apod.

Nenechte se nijak rozhodit a jen mu opakujte, že se k přestupku nebudete vyjadřovat a že trváte na správním řízení a ať zapomene na to, že byste ten přestupek projednávali na místě. Informujte policistu, že to sepíšete do protokolu a tam pouze uveďte, že s přestupkem nesouhlasíte a podepište se.

Žádné bližší vyjádření, nic. Tím by kontrola měla skončit, policisté by vám měli vrátit doklady a pak budete případně čekat, jestli přijde předvolání k projednání přestupku nebo ne.

zdroj: http://www.autoweb.cz/doporuceny-postup-pri-silnicni-kontrole/

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Theme by Anders Norén