[rookie]

. . . . . poznámky

osobní rozvoj

Největší ženské trable: Jak získat sebevědomí a začít si věřit?

Mít se rádi, věřit si, umět se pochválit. To je umění lidí, kteří mají zdravé sebevědomí – a je to základní kámen spokojeného života. Jenže řada žen dělá pravý opak! Proč? A jak to změnit? To je téma dalšího dílu seriálu, který se zabývá ryze ženskými tématy.

Článek

Kolikrát si stoupnete před zrcadlo a řeknete si: „Teda, dneska mi to fakt sluší.“ Kdy naposled jste si řekly, že jste šikovné, chytré, prostě jste samy sobě složily nějaký kompliment? Nevzpomínáte si? Protože ženy dělají spíš pravý opak. Mračí se na sebe do zrcadla, neřeknou si, že mají hezká prsa, ale spíš se jim zdají moc malá nebo nedostatečně pevná. Nepochválí se, že zvládají pracovat a zároveň se starat o děti a domácnost, spíš si v duchu spílají, že to v práci nedotáhly moc daleko.

Bez lásky k sobě samé to nejde

Přitom od zdravého sebevědomí se odvíjí všechno ostatní. „Ovlivňuje veškeré vaše počínání. Projevuje se ve vztahu k mužům, autoritám, kamarádům, k cizím lidem,“ říká vztahový kouč Aleš Kalina. Jestliže si nevěříte, může to negativně ovlivnit nejrůznější oblasti života. Nemusí se vám kvůli tomu dařit v práci (jste neprůbojné, neřeknete si o povýšení, nepřihlásíte se do výběrového řízení, nedokážete prosadit své názory), ale ani v lásce (neumíte odejít od lidí, kteří vám ubližují, máte pocit, že vše špatné si zasloužíte, protože prostě nejste dost dobré…) a dalších mezilidských vztazích (těžko navazujete přátelské vztahy, neumíte se uvolnit, stále se kontrolujete).

Koneckonců – o tom, jak může nízké sebevědomí ničit život, ví své i herečka Hana Vagnerová (35). V rozhovoru pro náš web přiznala, že propadla dokonce anorexii, a až když se naučila mít ráda sama sebe, její život najednou začal zase stát za to.

Příčiny nízkého sebevědomí

Jak se to ale stane, že si člověk nevěří? Podle Aleše Kaliny bývá prvopočátek v drtivé většině případů už v dětství. „Jde o to, jak vám sebehodnotu nastavili doma. Jak vás přijímali, za co vás chválili, za co peskovali, nebo dokonce ponižovali, jak vás hodnotili,“ vysvětluje Aleš Kalina.

Podle opakovaných způsobů chování vašich nejbližších jste si jednoduše v mozku nastavily vnímání své osoby. Pokud vám matka stále opakovala, že byste neměly tolik jíst, protože nemáte zrovna nejmenší zadek, nejspíš máte nyní pocit, že vaše pozadí je velké  jako Afrika. Jestliže vám otec nad školními úkoly spílal do blbců, asi si nepřipadáte nijak extra chytré.

Samozřejmě existují i jiné zlomové okamžiky, které vám mohly vnímání vlastní hodnoty poničit. Třeba první láska, kluk, do kterého jste se bláznivě zamilovaly, a on vás necitlivě odkopl. Nebo vám spolužák ze vzteku, že jste mu nepůjčily pastelku, řekl, že jste hnusné a tlusté. Anebo se po vás v první práci vozil buranský šéf, protože jste byly nové a nejmladší. Ale základ je opravdu většinou v rodině.

Test sebevědomí napoví

Možná ani nemáte pocit, že je s vaším sebevědomím něco v nepořádku. Nemusí totiž být úplně na dně, ale i tak by vám jeho zvýšení prospělo. „Položte si následující otázky a obodujte se,“ popisuje Aleš Kalina. Použijte stupnici od nuly po desítku, kdy deset značí velké sebevědomí, nula naopak skoro žádné. Jakmile se někde dostanete pod 7,5 bodu, je potřeba s tím začít něco dělat.

 • Jak hodnotíte svoji atraktivitu?
 • Jak moc či málo se máte ráda?
 • Jak „dobrá“ jste partnerka?
 • Jak (ne)jistě se cítíte při navazování nových vztahů?
 • Jak si vás cení váš šéf v práci?
 • Jak důležitá jste pro svou nejlepší kamarádku či kamaráda?

Jak zvýšit sebevědomí

Nejdůležitější je samozřejmě přijít na to, proč si nevěříte. Tedy pátrat v minulosti, hledat okamžik, kdy vám začalo sebevědomí klesat. Protože děti se s nízkým sebevědomím nerodí, jen o něj v průběhu života z různých důvodů přicházejí. Jakmile zjistíte, proč se nemáte rády, mnohem snáz pochopíte, jak velká je to chyba.

A pomáhají i následující tipy.

 • Chvalte se – Jednejte samy se sebou tak, jak byste chtěly, aby s vámi jednalo okolí. Nekritizujte se (nahlas ani v duchu), naopak se povzbuzujte. Hledejte na sobě pozitiva, nikoli negativa. Kašlete na to, že se vám nelíbí vaše prsa. Koukněte se, jak hezké máte nohy!
 • Odměňujte se – Pečujte o sebe. Pravidelně dělejte, co máte rády. Všechny tyhle fajn chvíle, které prožijete samy se sebou, vám ukážou, jak bezvadná jste společnice.
 • Pracujte na sobě – Chcete toho víc dokázat v práci? Toužíte po štíhlejší postavě? Tak na sobě makejte! Stanovte si reálné cíle. Nechtějte zhubnout padesát kilo, ale třeba jen pět. Nemusíte do roka šéfovat firmě, ale co si do roka udělat nějaký kurz, který vám profesně pomůže, a zajít za šéfem a promluvit si, kam by vás to mohlo posunout? S každým dílčím úspěchem budete o kousek sebevědomější a postupně se dopracujete tam, kde se budete cítit opravdu dobře.

zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-ziskat-sebevedomi-a-zacit-si-verit-53673

Print Friendly, PDF & Email

1 Comment

 1. Lenny

  Tohle je hrozně důležité téma. Myslím, že strašně moc žen trpí pocitem méněcennosti, a to úplně zbytečně. Ale přijde mi, že často pomůže buďto se přijmout taková jaká jsem nebo s tím prostě něco udělat. Moje kamarádka si třeba nechala prsa velikosti F takto zmenšit https://www.premier-clinic.cz/zakroky/zmenseni-prsou/ na velikost C a je úplně jak znovuzrozená a přijde mi, že nikdy nebyla šťastnější. Prostě se s těmi velkými prsy necítila komfortně.

Leave a Reply

Theme by Anders Norén