[rookie]

. . . . . poznámky

bylinky

Rýmovník: Bylinka, díky které se vám bude rýma vyhýbat obloukem

Zlepšit zdraví i vzhled pokožky, očistit tělo, ochránit před nachlazením, zmírnit artritické bolesti, stejně jako stres a úzkost nebo třeba srovnat trávení. To všechno umí rýmovník, bylinka, kterou můžete jíst, pít i … očichávat.

Drobná zelená vytrvalá rostlinka pocházející z Afriky voní jako oregano. Rýmovník neboli španělský tymián, odborně Plectranthus amboinicus, se rozšiřuje po celém světě nejen díky mimořádné nenáročnosti, ale zejména díky komplexním pozitivním účinkům na lidský organismus. Nejvyužívanější částí rostliny jsou listy, s jejichž pomocí snadno dochutíte masové i zeleninové pokrmy. V sušené podobě je lze jako bylinky přidávat do polévek nebo dušených či vařených jídel. Z listů mohou být extrahovány i esenciální oleje vhodné ke konzumaci i k péči o pokožku. Jeho nejpraktičtější využití je ale v rámci léčby a prevence nachlazení – rýmy.

6 klíčových účinků rýmovníku

 

Prevence a léčba rýmy
Cítíte, že vám začíná čpít v nose a brzy vás přepadne rýma? Uvařte si čaj z rýmovníkových listů a jeden list promněte mezi prsty a chvíli k němu čichejte. Pokud toto budete praktikovat dvakrát denně, velmi brzy ucítíte úlevu. Rýmovník totiž obsahuje složky, které podporují vylučování hlenu. Pokud na rýmu trpíte vy nebo vaši blízcí, mějte několik rostlinek po celém bytě či v celém domě na stolech, u kterých sedíte. Pravidelně několik lístků vždy promněte mezi prsty. Silice, které se uvolňují z rostliny mohou působit jako přirozená prevence.

Zklidnění podrážděné pokožky
Rýmovník pomůže s komářím bodnutím, zraněním, psoriázou i jiným ekzémem. Je totiž přirozeně protizánětlivý, díky čemuž má schopnost rychle snižovat zarudnutí a otoky a zároveň eliminovat svědění a podráždění.

Zmírnění bolestí vlivem artritidy
Esenciální oleje rýmovníku jsou bohaté na omega-6 mastnou kyselinu gama-linolenovou. Ta bývá spojována se schopností snižovat artritické bolesti zvýšením regenerace kloubů. Což se hodí nejen sportovcům, ale všem, kteří svůj pohybový aparát pravidelně vystavují jakékoliv zátěži. Za tu lze považovat i dlouhodobé a časté sezení!

Prevence rakoviny
Nedávné výzkumy potvrzují pozitivní účinky rýmovníku při léčbě rakoviny prsu. Ačkoliv studie stále probíhají, počáteční zprávy naznačují, že antioxidant této byliny, stejně jako kyselina gama-linolenová, mohou zpomalit její progresi.

Snížení stresu a potlačení úzkostí
Některé organické sloučeniny nacházející se v rýmovníku se ukázaly jako mírně sedativní. Proto bývá ve formě čaje často nabízen jedincům trpícím na úzkosti nebo chronickým stresařům k vyvolání klidu, relaxace a zdravého spánku.

Pro zdravé ledviny
Rýmovník funguje jako účinné diuretikum. To znamená, že pomáhá tělo vyčistit od odpadních látek a pomáhá udržovat hladké fungování ledvin a celého lymfatického systému.

zdroj: https://vitalweb.cz/117/rymovnik-bylinka-diky-ktere-se-vam-bude-ryma-vyhybat-obloukem

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Theme by Anders Norén